Gdzie znajduje się Świątynia Egipska w Warszawie?

Nie każdy wie, że w Warszawie można zobaczyć Świątynię Egipską. Gdzie dokładnie znajduje się tego rodzaju obiekt i kiedy powstał?

Świątynia Egipska to klasycystyczna budowla, która położona jest na terenie Łazienek Królewskich w Warszawie. Jest jednym z doskonałych przykładów egiptyzacji projektów architektonicznych, co było popularne w pierwszej połowie XIX wieku.

Architektura Świątyni Egipskiej

Po 1819 roku zaczęto pracować nad urządzeniem nowego ogrodu znajdującego się na tyłach pałacu Belwederskiego. Zdecydowano się na zaprojektowanie go w stylu romantycznym. W południowej części ogrodu, na wale, który był pozostałością dawnych okopów Lubomirskiego, znalazł się wyjątkowy w swojej architekturze pawilon, który nazwano Świątynią Egipską.

Budowla prawdopodobnie została wzniesiona w 1822 roku. Jej autorem miał być Jakub Kubicki, który projektował i odnawiał wiele budynków w Warszawie. Nie wyklucza się jednak, że projektantami mogły być także inne osoby.

Północna elewacja budynku przypomną świątynię egipską. Posiada cztery kolumny lotosowe, popiersia lwów wyrzucających z pysków wodę, gzymsy w kształcie wiązek trzcin. Na szczycie ustawiony był obelisk pokryty hieroglifami. Aktualnie zamiast oryginalnego obelisku na świątyni znajduje się jego rekonstrukcja.

Głównym elementem budynku była figarnia – cieplarnia, w której uprawiano drzewka figowe. Nie przetrwała jednak do naszych czasów w całości. Zachował się jedynie jej północny fragment.

Obiekt wykorzystywany był również jako Muzeum Harcerstwa. W jego pobliżu znajduje się popiersie Aleksandra Kamińskiego.

Author: nets